BDE YAZILIMLARININ İNCELENMESİ

HATİCE SAK-HATİCE EMEKTAR

 

BDE YAZILIMLARININ İNCELENMESİ


EĞİTSEL YAZILIM:
OYUN İSMİ : Harita da şehir bulma
LİNK: http://www.zeytinoyun.net/oyna/2778/illerimiz.html
DEGERLENDİRME
Hedefe Uygunluk: Burada hedef ülkemizdeki illerin yerlerinin öğretilmesidir.Bu oyun 10-12 yaşa hitap etmektedir, bu yaş grubunu zorlamayacak şekilde hazırlanmış uygun bir oyundur.
Kullancıya Uygunlk: İlköğretim seviyesindeki 10-12 yaş arası öğrenciler için uygun bir nitelikte oyundur çünkü bu konuları tam o yaş aralığında öğrendikleri için bilgileri pekiştirmelerini sağlamaktadr.
İçerik:Ülkemizdeki illerinin nerede olduklarını bulmasını sağladıkları bir oyundur.
Motivasyon:Oyunda soru yanlış cevaplandığında puandan -2 silinmekte ve üzgün surat ifadesi çıkmaktadır bu da öğrencinin oyunda motivasyonunu düşürmektedir.Yanlış cevap verdiğinde hemen diğer soruyu geçilmiyor yeniden cevaplama fırsatı veeriliyor bu da olumludur.Oyunda ses efektinin bulunmaması motivasyonu azaltmaktadır.
Etkileşim:Buraya isteğine göre şekillenmektdir yani etkileşim vardır.
Geri Bildirim:Öğrenci doğru cevap verdiğinde artı 10 puan eklenmekte, gülen surat şekilnde bildiniz ifadesi  ve başarının yüzdesi gösterilmektedir , yanlış cevap verdiğinde ise; puanından eksi 2 azalmakta ve üzgün surat ifadesi gösterilmektedir yine burada kalan il sayısı ve yüzdelik başarısı gösterilmektedir.
Kontrol: Öğrenci istediği zaman oyunu kapata bilmekte ve tekrar başlayabilmektedir ayrıca oyunda bir süre kısıtlaması yoktur çocuk istediği kadar oyunu oynayabilmektedir.Bu yönden oyunda kontrol öğrenenin elindedir.
 ÖZET: Bir Türkiye haritası verilmiştir butonlara basarak hangi ilin olduğu sorusu yöneltilmiştir 4 şık arasında doğru cevabı bilirse diğer soruya geçilmiş eğer bilinemezse bir daha deneme şansı verlmiştir.


PROBLEM ÇÖZME:
OYUN İSMİ: Süreli Matematik Testi
LİNK: http://www.dersizlesene.com/2-Sinif-ders-videolari/2-Sinif-Testleri-Coz-1118.html  
DEĞERLENDİRME:
Hedefe Uygunluk: Burada çeşitli basit matematiksel sorular yöneltilerek çocukların hem yeni bir şeyler öğrenmelerini hem de öğrendiklerini pekiştirmeleri sağlanmıştır. Bu bakımda hedefe uygundur.
Kullanıcıya Uygunluk: Bu uygulama 2. Sınıf öğrencilerine uygun olarak onların anlayabileceği bir düzeyde hazırlanmıştır.
İçerik: Çeşitli işlemler sorulmuştur. Test şeklinde olup 3 şık halinde verilmiştir.
Motivasyon: Öğrenci burada yaptığı sorunun doğru veya yanlış olduğunu bilmediği için motivasyonu  yükselmektedir. Soruların cevapları en sonunda verilmesi doğru bir karadır. Oyunun 20 dakikayla kısıtlanması motivasyon açısından dezavantajdır.
Etkileşim: Vardır, burada öğrenci bu testi istediği gibi yönledirmektedir.
Geri Bildirim: İlk başta testi çözerken doğru veya yanlış  ses efekti gibi şeyler verilmemektedir. Ama testin sonunda ne kadar doğrusunun olduğu, ne kadar yanlışının olduğu yüzdelik başarısı verilmektedir bu da öğrenci için olumludur.
Kontrol: Süre bakımından kontrol öğrencinin elinde değildir fakat istediği soruyu cevaplandırma veya istediği soruya geçebilmesi olanağına sahiptir burada kontrol öğrencini elindedir
ÖZET: 15 soruluk 3 şıktan oluşan 20 dakikalık bir testtir. Cevaplar test bittikten sonra verilmektedir.2. sınıf öğrencilerinin düzeyine göre hazırlanmıştır.


BİREBİR YAZILIMLAR:
OYUN İSMİ: Sesleri  farkediyorum ‘h’ Harfi
LİNK:http://www.maviyunus.com.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=188&Itemid=222
DEĞERLENDİRME:
Hedefe Uygunluk: Okul öncesi çağındaki çocuğa H harfini öğretmektir.Başarıyla uygunlanmıştır.
Kullancıya Uygunluk:Okul öncesi çocuklara çok uygun bir programdır.Onların anlayabileği düzeyde oluşturulmuştur.
İçerik: H harfini öğretmek için çeşitli şarkı ve resimler verilmiştir.Herşey çocuğun dikkatini çekebilecek nitelikte hazırlanmıştır.
Motivasyon:Burada canlı renklerin kullanılması sürekli şarkıların söylenmesi, resimlerin gösterilmesi ve Mavi yunusun öğrencilerle konuşuyormuş havası vermesi motivasyonu olumlu yönde etkilemiştir.
Etkileşim:Mavi yunus H harfiyle başlayan kelimleri anlatırken öğrencilerin kayılmasını sağlamak için çeşitli hareketler göstermiştir bu durumda etkileşim olduğunu göstermektedir.
Geri Bildirim: Yoktur çünkü konunun bitiminde kaç puan aldığı veya buna benzer değerlendirmeler bulunmamaktadır.
Kontrol:Kontrol tam anlamıyla öğrencide değil ama yinede istediği zaman vidyoyu durdurabilr veya geri alabilmektedir bu yönden kontrolün bir kısmı elindedir.
ÖZET:Program çeşitli çizgi film kahramanlarının konuşmasıyla oluşturulmuştur.H harfini öğretmek amacıyla şarkılar resimler vardır.Sonunda mavi yunus çocuklarla etkileşim kuruyormuşşasına öğrettiklerini pekiştiriyor.Okul öncesi çocuklar için çok uygun bir programdır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !